Чи розкрили вчені справжню ахіллесову п’яту коронавірусу (SARS-CoV-2)? Нове доклінічне дослідження, опубліковане в журналі Cell, показує, як нейтралізуючі антитіла, спрямовані на N-кінцевий домен коронавірусу, можуть бути потенційною мішенню для антитіл для зв’язування та ефективної нейтралізації SARS-CoV-2.

Більшість нейтралізуючих антитіл із плазми пацієнта та вакцин проти COVID-19 націлено на домен, що зв’язує рецептор спайкового білка (пепломера), щоб запобігти зв’язуванню цього спайкового білка з рецепторами АСЕ2 у клітинах людини. Дослідники виявили, що 5% -20% моноклональних антитіл, створених із В-лімфоцитів, націлені на N-кінцевий домен. Нові результати свідчать про те, що ділянки поза рецептор-зв’язуючим доменом також можуть бути ефективними і можуть допомогти в розробці подальших методів лікування хвороби.

Що саме було зроблено:

Дослідники відстежували реакцію антитіл з реконвалесцентної плазми трьох пацієнтів, які були позитивними на інфекцію COVID-19 та 41 моноклонального антитіла, націлених на N-кінцевий домен. Використовуючи найсучасніші методи кріоелектронної мікроскопії на приладі Glacios Cryo-TEM виробництва компанії Thermo Scientific, аналізи зв’язування та мутаційне тестування втечі антитіл, дослідники розробили антигенну карту N-кінцевого домену та класифікували суперсайти, які могли б бути розпізнані нейтралізуючими антитілами.

Антигенне картографування N-кінцевого домену виявляє сайт вразливості для SARS-CoV-2. Зображення: FURMANCHUK LARISA / Shutterstock

Антитіла, націлені на N-кінцевий домен, запобігають зараженню SARS-CoV-2

Антигенна карта містить сильно глікозильований N-кінцевий домен SARS-CoV-2, де дослідники ідентифікували шість антигенних місць. На основі трьох реконвалесцентних зразків усі нейтралізуючі антитіла, включаючи моноклональні антитіла 4A8, FC05 та CM25 – створені з В-лімфоцитів, націлені на той самий антигенний суперсайт, позначений як сайт (i), використовуючи кілька генів зародкової лінії V.

Теорія була протестована на сирійських хом’яках, в рамках чого була проведена спроба їх зараження SARS-CoV-2 для перевірки здатності антитіла запобігати зараженню. Результати показали, що нейтралізуючі антитіла, спрямовані на N-кінцевий домен, захищають хом’яків від SARs-CoV-2. Це свідчить про потенційну користь для кандидатів на терапію.

Багато циркулюючих зараз штамів коронавірусу мають мутації в N-кінцевому домені, включаючи антигенний сайт, що, можливо, було результатом селективного тиску для еволюції вірусу та уникнення нейтралізації.

Команда припускає, що застосування терапій моноклональними антитілами, які включають антитіла, спрямовані на N-кінцевий домен, забезпечить більш широкий захист та збільшить ймовірність нейтралізації різних штамів SARS-CoV-2.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: